Ndërlidhjet

KABUL


Të deleguarit nga Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara po vazhdojnë përpjekjet për mëkëmbjen e një qeverie të re në Afgansistan, pas tërheqjes së talibanëve nga kryeqytetit Kabul.
I deleguari amerikan për Afganistanin, James Dobbins ndodhet në Pakistan për bisedime me liderët etnikë në egzil që t’i afrojë të gjitha palët që të punojnë për një qeveri pas-talibane me mbështetje të gjërë.
I deleguari i Kombeve të Bashkuara, Francesc Vedrell arriti në Kabul që t’i bind liderët e Aleancës Veriore që të lene Kabulin për pak kohë dhe të marrin pjesë në bisedimet e propozuara dhe te mbështetura nga Kombet e Bashkuara për ardhmërin politike të Afganistanit, në një vend neutral.
XS
SM
MD
LG