Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powel fillon të hënën një turne 9-të ditëshe në Evropë dhe vendet e Azisë Qendrore, kurse bisedimet pritet të përqëndrohen në luftën e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër terrorizmit si dhe te sfidat imediate dhe afatgjate për rindërtimin e Afganistanit në periudhën pas-talibane.
Rumsfeld fillon turneun me një takim të OSBE-së në Bukuresht, pastaj shkon në Bruksel për bisedime në selinë e NATO-s, dhe do të vazhdojë rrugëtimin në Turqi, Uzbekistan, Kirgistan, Kazakstan dhe Rusi.
Gjatë këtij turneu pritet që Powell të qëndroj edhe në Gjermani, Britani dhe Francë.
XS
SM
MD
LG