Ndërlidhjet

HAIRATON/AFGANISTAN


U hap “Ura e Miqësisë” mbi lumin Amu Dari që lidh Uzbekistanin me Afganistanin dhe treni i parë me ndihmë humanitare prej 1.000 tonelata grurë e miell është nisur për në veri të Afganistanit.
Ura ka qenë e mbyllur nga viti 1996 dhe u hap pas bisedimeve që kishte sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell me presidentin e Ubekistanit,Islam Karimov në Tashkent.
XS
SM
MD
LG