Ndërlidhjet

HAGË


Ish presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq, nesër do të deklarohet para Tribunalit të Kombeve të Bashkuara nëse ndihet fajtor lidhur me akuzën për gjenocid në Bosnjë gjatë luftës së viteve 1992-95.
Gjykatësit do të vendosin nesër nëse tre akuzat kundër Millosheviqit do të lidhen në një proces gjyqësor.
Prokurorët argumentojnë se qëllimi i Milosheviqit në konfliktet në Bosnjë, Kroaci dhe në Kosovë ka qenë i njëjtë në secilin rast - krijimi i Serbisë së Madhe- etnikisht homogjene.
XS
SM
MD
LG