Ndërlidhjet

BUENOS AIRES


Presidenti i Argjentinës, Fernando de la Rua ka deklaruar gjendjen 30 ditëshe të shtetrrethimit për t’u përballur me protestat dhe shkatërrimet që shpërthyen anembanë vendit për shkak të krizës së thelluar ekonomike.
Gjatë protestave janë vrarë mbi 12 njerëz, janë plagosur mbi 150 dhe janë arrestuar mbi 550, njofton policia.
Argjentina lufton të evitojë kaosin dhe kollapsin ekonomik.
XS
SM
MD
LG