Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Jashtëm i Rusisë, Igor Ivanov ka thënë se ai konsideron se Shtetet e Bashkuara do t’u përmbahen premtimeve se do t’i tërheqin forcat e veta nga Azia Qendrore pasi të kenë kompletuar fushatën anti-terror në Afganistan.
Ivanov ka thënë gjithashtu se ai respekton zgjedhjen dhe vendimin e liderëve të vendeve të Azisë Qendrore lidhur me raportet e tyre aktuale dhe të ardhshme me Shtetet e Bashkuara.
Rreth 1.500 trupa amerikane janë vendosur në Uzbekistan kurse të tjerë në Taxhikistan, në kuadrin e fushatës së udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan.
XS
SM
MD
LG