Ndërlidhjet

HAGË


Prokurorët e Gjykatës Penale të Hagës, fituan sot të drejtën për të apeluar kundër vendimit të Gjykatës për ta ndarë procesin ndaj Sllobodan Millosheviçit në dy gjykime. Prokura ka argumentuar se ish-udhëheqësi jugosllav planifikonte të krijonte një “Serbi të Madhe” përmes shpërnguljes me forcë të jo-serbëve nga Kroacia, Bosnja dhe Kosova. Ky fakt është parë si përligje për unifikimin e të treja padive në një.
XS
SM
MD
LG