Ndërlidhjet

NAJROBI


Mijëra refugjatë kanë filluar të kthehen në vatrat e tyre në qytetin Goma të Kongos, tre ditë pas shpërthimit të vullkanit, ndonëse u është tërhequr vërejtja për rrezikun nga erupsione të tjera.
Llava, që pat vërshuar mbi qytetin Goma, la të vdekur mbi 45 njerëz, kurse 100 mijë banorë ikën në Ruandën fqinje.
Organizatat humanitare nga Gjeneva bënë apel të mblidhen rreth 800 mijë dollarë për sigurimin e ujit dhe shërbimeve mjekësore në qytetin e shkatërruar.
XS
SM
MD
LG