Ndërlidhjet

HAGË


Në Tribunalin e Kombeve të Bashkuara për krime lufte në Hagë ka filluar procesi gjyqësor ndaj ish- zëvendës kryeministrit të serbëve të Bosnjës, Radosllav Brgjanin dhe gjeneralit Momir Taliq, të akuzuar për gjenocid gjatë luftës në Bosnjë.
Brgjanin dhe Taliq akuzohen si përgjegjës për torturim,vrasje dhe dëbimin e kroatëve dhe myslimanëve në rajonet veriperëndimore të Bosnjës gjatë viteve 1992.
Ata kanë deklaruar se nuk ndihen fajtorë lidhur me aktakuzën.
XS
SM
MD
LG