Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian kundërshtoi sot qëndrimin që mori presidenti George Bush në fjalimin ditë më parë duke grupuar Irakun, Iranin dhe Korenë Veriore si një bosht i së keqes.
Komisioneri i BE-së për çështje të zgjerimit,Gunnar Weigand tha se përfaqësuesit e lartë të BE-së ndajnë qëllimet e Shteteve të Bashkuara në luftimin e terroristëve dhe proliferimit të armëve për zhdukjen në masë. Por, ai tha se Bashkimi Evropian nuk pajtohet me politikën e Amerikane që shfrytëzohet për arritjen e këtyre qëllimeve dhe se “angazhimi dhe përafrimi” duhet shfrytëzuar në vend të kërcënimeve me aksione të reja ushtarake.
XS
SM
MD
LG