Ndërlidhjet

KABUL


I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara në Afganistan, Zalmai Kalilzad, vlerëson se rivaliteti mes komandantëve lokalë është kërcënimi më serioz për stabilitetin e Afganistanit.
Përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara, sugjeroi zgjerimin e pranisë së Forcës Ndërkombëtare të Sigurisë në territorin e Afganistanit si dhe dërgimin e këshilltarëve ushtarakë amerikanë. Duke folur në kryeqytetin Kabul pas disa ditë takimesh me udhëheqës të lartë lokalë, Kalilzad tha se ekzistenca e “armatave të shumta” në vend është sfida më e madhe për administratën e përkohshme afgane.
XS
SM
MD
LG