Ndërlidhjet

HAGË


Aktivisti shqiptar për të Drejtat e Njeriut, Halit Berani, ka vazhduar sot dëshminë në Tribunalin e Hagës. Berani, i cili ka informuar rregullisht mediat perëndimore gjatë krizës së vitit ‘99 për zhvillimet në Mitrovicë, tha para trupit Gjykues se si nga datat 17 deri 19 prill të atij viti, policia serbe shtrëngoi me forcë 80 mijë shqiptarë të Mitrovicës, të linin qytetin e të shtegtonin për në Shqipëri. Seanca e sotme u shoqërua nga përplasje të kohë-pas-kohshme verbale mes të pandehurit Millosheviç dhe dëshmitarit Berani.
XS
SM
MD
LG