Ndërlidhjet

PRISHTINË


Menjëherë pas zgjedhjes president, doktor Ibrahim Rugova apeloi për njohjen ndërkombëtare të Kosovës si shtet i pavarur.
Ai theksoi se Kosova duhet të jetë e lirë, demokratike, e përparuar dhe e pavarur, në përputhje me vullnetin e popullit të saj. Kuvendi i Kosovës miratoi sot marrëveshjen e nënshkruar javën e kaluar mes përfaqësuesve të partive kryesore politike shqiptare, duke i dhënë Kosovës presidentin, kryeministrin dhe kabinetin qeverisës, si dhe duke i dhënë fund krizës institucionale tre mujore.
XS
SM
MD
LG