Ndërlidhjet

GJENEVË


Duke folur në emër të Bashkimit Evropian, ministri i Jashtëm spanjoll Josep Pique tha në sesionin e Komisionit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë se të drejtat e njeriut nuk duhet të sakrifikohen gjatë luftës kundër terrorizmit.
Çështjen e ngriti në sesion Komisionertja Meri Robinson, e cila tha dje se “kishte parë rritje të islamofobis, shfaqjeve anti-arabe dhe anti-semite”, pas sulmeve të 11 shtatorit ndaj Amerikës.
Por, as Robinson dhe as Pique nuk përmendën abuzime specifike të të drejtave të njeriut.
XS
SM
MD
LG