Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Kryeprokurorja e Tribunalit të Kombeve të Bashkuara, Carla Del Ponte ka kritikuar Beogradin për mos-bashkëpunim me Gjykatën e Hagës dhe për strehimin e Ratko Mladiqit, për të cilin tha se kishte qëndruar në Serbi me muaj.
Del Ponte tha në Nju Jork se dëshiron që në përndjekjen e ish liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, NATO të formojë ekipe speciale ushtarësh në tesha civile, të cilët do të përcaktonin vendstrehimin e tij, por SFOR ka rrefuzuar propozimin.
XS
SM
MD
LG