Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izarelit, Ariel Sharon e shpalli “armik” liderin palestinez Yasser Arafat,dërgoi trupat në selin e tij në Rammallah dhe urdhëroi vërsulje të gjërë ushtarake në përgjigje të sulmeve vetëvrasëse palestineze që lanë së fundit 22 të vdekur, brenda tre ditësh.
Qveria Izraelite tha se “shpall Arafatin armik sepse ai vendos lidhur me strategjinë e terrorit se ka formuar koalicion terrori dhe, rrjedhimisht, duhet izoluar”.
Ndërkohë në Jerusalem një femër e dyshuar vetëvrasëse shpartalloi vetëveten me bombë në një supermarket dhe la të vdekur së paku një person dhe 8 të plagosur.
XS
SM
MD
LG