Ndërlidhjet

BAGDAD


Zyrtarët e Irakut thanë se Bagdadi mund të ndërpresë dërgesat e naftës së papërpunuar në Shtetet e Bashkuara menjëherë, nëse Irani zotohet ta bëjë të njëjtën gjë, për të protestuar si thanë, mbështejen Amerikane për Izraelin.
Më herët, ministri i Jashtëm iranian, Naji Sabri tha në Konferencën e Vendeve Islame në Malajzi se të gjitha vendet arabe prodhuese të naftës do të duhej të ndërpresin dërgesat e naftës në Shtetet e Bashkuara dhe në Izrael.
Stejtdepartmenti amerikan tha se bota arbe nuk i merr serioisht këto ide irakiane.
XS
SM
MD
LG