Ndërlidhjet

KABUL


Autoritetet afgane njoftuan sot, se kanë penguar finalizimin e një komploti që, përmes një fushate bombardimesh dhe sulmesh ndaj forcave paqeruajtëse, tentonte largimin nga pushteti të kryeministrit të përkohshëm afgan, Hamid Karzai.
Qindra persona janë arrestuar javën e kaluar në Kabul të akuzuar për të tilla aktivitete. Gjenerali Din Muhammad Jurat, shef i sigurimit të shtetit, tha se shumë prej tyre ishin anëtarë të Hezbe-e-Islamit, grup radikal i udhëhequr nga ish kryeministri, Gulbudin Hikmatijar.
XS
SM
MD
LG