Ndërlidhjet

BAZA AJRORE BAGRAM/AFGANISTAN


Zëdhënësi i armatës së Shteteve të Bashkuara, majori Bryan Hilferti tha se forcat e mbetura talibane dhe al Kaidase janë duke ofruar shpërblime për kapjen apo vrasjen e ushtarëve të koalicionit dhe trakte të tilla janë gjetur në provincën lindore ,Paktia të Afganistanit.
Zëdhënësi tha gjithashtu se koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkura ka marrë “kërcënime tjera të besueshme” kundër ushtarëve të vetë.
Majori amerikan tha se rajoni Shah-e-Kot kryesisht është pastruar nga kundërshtarë të armatosur dhe tani forcat e koalicionit po përqëndrohen në Gardez dhe rajonin e Khostit.
XS
SM
MD
LG