Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka kërkuar implementimin imediat të një armëpushimi Izraelito-palestinez dhe tërheqjen e menjëhershme të turpave ushtarake nga territoret palestineze.
Pas një takimi urgjent dje në darkë, Këshilli e quajti ofensivën si të papranueshme, si një shkelje të ligjeve ndërkombëtare të të drejtave të njeriut dhe i bëri thirrje Izraelit që të bashkëpunojë plotësisht me sekretarin amerikan të Shtetit, Kolin Pauell dhe me të dërguarit e tjerë të OKB-së, Rusisë dhe Bashkimit Evropian.
XS
SM
MD
LG