Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara nuk do të ndërpresin ndihmën Izraelit që ti bëhej presion kyreministrit Ariel Sharon të tërheqë trupat nga territoret palestineze, tha Shtëpia e Bardhë.
Zëdhënësi Ari Fleicher tha se Izraeli ushtron të drejtën e tij për vetëmbrojtje i ballafaquar me bombardime vetëvrasëse dhe sulme tjera.
Shtetet e Bashkuara i ofrojnë Izraelit gadi tre miliardë dollarë në vit si asistencë ushtarake dhe ekonomike.
Presidenti George Bush disa herë ka bërë thirrje për përfuindimin e dhunës në rajon dhe ka thënë se trupat Izraelite duhet menjëherë të fillojnë tërheqien nga rajonet palestineze.
XS
SM
MD
LG