Ndërlidhjet

HAGË


Ish zëvendës kryeministri jugosllav Nikolla Shainoviq, i akuzuar për krime të luftës në Kosovë, sot arriti në burgun e gjykatës ndërkombëtare Sheveningen në Hagë, tha zëdhënësi i Tribunalit.
Jim Landale tha se bashkë me Shainoviqin ka arritur edhe Momçillo Gruban, serb nga Bosnja, i akuzuar për krime në kampin Omarska në vitin 1992.
Në Hagë ndërkaq vazhdoi gjykimi kundër ish presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviq, të akuzuar për gjenocid dhe krime të luftës në Kosovë.
XS
SM
MD
LG