Ndërlidhjet

ZAMBOANGA/FILIPINE


Marincat e Shteteve të Bashkuara dhe ushtarët filipinas dje kanë shkëmbyr zjarr me kryengritës të dyshuar të Abu Sayyaf në jug të Filipineve kur ishin sulmuar, njoftoi një nga komandantët e armatës vendore, koloneli Alexander Aleo.
Aledo tha se disa nga sulmuesit besohet të jenë vrarë, kurse në mesin e trupave filipinase apo amerikane nuk ka patur të plagosur.
Marincat amerikanë ndodhen në kudrin e programit për trajnimin anti-terrorist të armatës filipinase dhe e kanë të ndaluar angazhimin në luftime, përveç në vetëmbrojtje.
XS
SM
MD
LG