Ndërlidhjet

HAGË


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla Del Ponte kundërshtoi lirimin e përkoshëshëm të Nikolla Shainoviqit dhe gjeneralit Dragoljub Ojdaniq, të akuzuar për krime lufte në Kosovë.
Del Ponte akuzoi autoritetet e Beogradit se “nuk bashkëpunojnë aspak” me Tribunalin e Hagës. Ajo tha tha se “e di saktësisht” se Ratko Mlladiq ndodhet në Serbi, por nuk u arrestua dhe as që u dërëzua presidenti i Serbisë, Millan Millutinoviq, i cili, siç tha, “patjetër duhet të vijë” në Hagë.
XS
SM
MD
LG