Ndërlidhjet

MOSKË


Operacionet ushtarake ruse kundër separatistëve çeçenë shpesh shoqërohen me shkelje masive të të drejtave të njeriut, ka deklaruar Asllanbek Asllahanov, përfaqësuesi i Çeçenisë në Dhomën e Ulët të Parlamentit rus, Duma.
Ai tha se në hetimet e bëra vetëm në 2 fshatra pas operacioneve nga forcat ruse ishin vrarë në mënyrë brutale 30 civilë dhe shumë të tjerë janë të humbur.
XS
SM
MD
LG