Ndërlidhjet

ANKARA


Ministri i Jashtëm turk, Ismail Cem dhe ai i ekonomisë Kemal Dervis kanë dhënë dorëheqjen si nga qeveria dhe nga Partia e Majtë demokratike e kryeministrit aktual, Bulent Eçevit.
Cem ka bërë të ditur se arsyet e largimit do t’i paraqesë nesër në një konferencë shtypi.
Ministri i Jashtëm dhe ai i ekonomisë janë të fundit në serinë e dorëheqjeve që kanë mbërthyer Turqinë dhe largimi i tij llogaritet si më problematiku për kryeministrin turk.
Eçevit ka folur për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme, por theksoi se nuk ka plane për t’u larguar.
XS
SM
MD
LG