Ndërlidhjet

DUSHANBE


Presidenti i Taxhikistanit, Emomali Rahmanov kritikoi sot një parti politike Islamike për siç tha, “përhapje të propagandës ekstremiste dhe nxitjen e një lufte tjetër civile në vend”.
Luftimet mes forcave të qeverisë taxhikase dhe militantëve islamikë, nisën pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik dhe përfunduan me një marrëveshje armëpushimi në vitin 1997.
XS
SM
MD
LG