Ndërlidhjet

BAGDAD


Iraku e ka festuar 44 vjetorin e zëvendësimit të monarkisë me regjimin aktual të udhëhequr nga Saddam Husseini.
Dega irakiene e monarkisë së Hashemitëve u përmbys nga një grusht shtet ushtarak, nën udhëheqjen e gjaneralit Abdulkarim Qassem, i cili e themeloi republikën.
Uashingtoni e akuzon Irakun për posedimin dhe prodhimin e armëve për shkatërrim në masë.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush është zotuar të përdorë “të gjitha mjetet në dispozicion” për të ndryshuar regjimin e Bagdadit.
XS
SM
MD
LG