Ndërlidhjet

MADRID


Trupat spanjolle janë tërhequr nga ishulli i vogël mesdhetar, i cili gjendet 200 metra larg bregut maroken, pasi Spanja dhe Maroku kanë zgjidhur mosmarrveshjet lidhur me këtë ishull.
Departamenti amerikan i Shtetit ka bërë të ditur se të dy vendet kanë rënë dakord që ishulli të demilitarizohet dhe t’i kthehet stus quo e mëparshme.
Pritet që ministri i jashtëm maroken Mohamed Benaissa dhe homologja e tij spanjolle Ana Palacio të takohen nesër në Marok për të diskutuar marrdhëniet mes dy vendeve.
XS
SM
MD
LG