Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian do t’i japë 32 milionë euro Fondit të Popullsisë, agjenci kjo e Kombeve të Bashkuara, të cilës administrata e presidentit Bush nuk do t’i derdhë në buxhet 34 milionë dollarët e paraparë.
Uashingtoni e justifikoi këtë vendim duke thënë se besohet që një pjesë e fondeve shkojnë tek organizata kineze, të cilat detyrojnë gratë të abortojnë.
Sipas Poul Nielson, komisioneri evropian për zhvillim, vendimi i Uashingtonit “është për të ardhur keq dhe kundërproduktiv”.
XS
SM
MD
LG