Ndërlidhjet

NJU JORK


Izraeli u kritikua ashpër gjatë debatit të mbrëmshëm në Këshillin e Sigurimit rreth situatës në Lindjen e Mesme.
Debati u inicua nga vendet arabe, si reagim ndaj sulmit raketor izraelit në Gazë, që la të vrarë një lider të militantëve palestinezë dhe 14 civilë tjerë.
Përfaqësuesi palestinez tha se sulmi ndaj Salah Shehada paraqet “krim lufte” dhe duhet të merret në shqyrtim nga Gjykata Ndërkombëtare e krimeve.
Ambasadori izraelit shfaqi keqardhje për viktimat civile, por i akuzoi autoritetet palestineze për dështimin në parandalimin e sulmeve terroriste.
XS
SM
MD
LG