Ndërlidhjet

PEKIN


Komisionerja e lartë e Kombeve të Bashkuara për refugjatë Mary Robinson ka kërkuar nga Kina ti mbështesë reformat politike, duke thënë se gjendja me të drejtat e njeriut atje mbetet shqetësuese.
Robinson tha se është rritur shtypja ndaj popullatës etnike myslimane Uighur, e sidomos pas sulmeve terroriste kundër Shteteve të Bashkuara.
Klima pas 11 shtatorit tregon se gjendja e popullatës së Uighurëve është e keqësuar, dhe kjo është tepër shqetësuese, tha Robinson.
XS
SM
MD
LG