Ndërlidhjet

TIRANË


Qeveria e Shqipërisë i ka tërhequr sot vërejtjen Maqedonisë për kaos të përtërirë civil nëse Shkupi vepron lidhur me kërcënimet e tij se do të arrestojë liderin politik shqiptar dhe ish liderin e kryengritësve, Ali Ahmetin, duke “dënuar fuqimisht”njëherit të gjitha aktet e dhunës në fushatën parazgjedhore.
Në kominikatën e ministrisë së Jashtëme thuhet se “kërcënimet dhe presionet e ngritura kundër partive shqiptare që marrin pjesë në zgjedhjet e 15 shtatorit me program demokratik paraqesin rrezik për sigurinë e brishtë të Maqedonisë”.
Në komunikatë thuhet më tej se “këto akte ekstreme mund ta fundosin vendin në një valë të re të dhunës, konfliktit etnik dhe kaosit”.
XS
SM
MD
LG