Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Projekt rezoluta e Shteteve të Bashkuara që po diskutohet në Këshillin e Sigurimit kërcënon me përdorimin e forcs ushtarake nëse Iraku dështon t,u lejojë inspektorëve prani të pakufizuar në gjithë territorin irakian.
Ndërkohë dy anëtarë të Këshillit të Sigurimit, Kina dhe Rusia thanë se Kombet e Bashkuara duhet të përqëndrohen në vazhdimin e shpejtë të inspektimeve në Irak të çfardo armatimi që është në kundërshitm me rezolutat e OKB-së.
XS
SM
MD
LG