Ndërlidhjet

ZARË


Infermierja Zorana Baniq, serbe nga Kroacia , është dënuar nga gjykata e Zarës me 13 vjetë heqje lirie për krime lufte të bëra në Kroaci gjatë 1991.
Baniq është gjetur fajtore për pjesëmarrje në ekzekutimin e 34 civilëve kroatë në Skabërnja afër Zarës.
Baniq ka thënë se nuk është fajtore dhe ka kërkuar që ti bëj gjyq Tribunali i Hagës.
XS
SM
MD
LG