Ndërlidhjet

SANA/JEMEN


Një tanker i Francës me 400 mijë tonelata naftë u përfshi nga zjarri afër Gjirit të Adenit pas një shpërthimi për të cilin zyrtarët e anmbasadës franceze në Sana thanë s ishte pasojë e sulmi terrorist, por Ministria e Jashtëme në Paris u distancua nga këto pohime.
Në komunikatën e publikuar në Paris thuhet se çfardo komenti për shkakun e shpërthimit dhe zjarrit është i parakohëshëm derisa autoritetet e Jemenit të kompletojnë hetimet.
Zyrtarët e Jmenit fillimisht rrefuzuan raportet për sulm terrorist duke thënë se mendojnë që shpërthimi ishte shkaktuar nga rrjedhja e naftës brenda tankerit.
XS
SM
MD
LG