Ndërlidhjet

STOKHOLM


Shkrimtari hungarez, Imre Kertesz është fituesi i çmimit të sivjemë Nobël për letërsi, njofton Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave.
Romanet e Kerteszit kryesisht përshkruajnë Holokaustin, mbijetesën e ebrejve dhe kampet e çfarosjes. Laureati i sivjemë edhe vetë është njëri nga ata që kanë mbijetuar kampin e Auschwitz-it.
XS
SM
MD
LG