Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ministrja franceze e Mbrojtjes, Mishelë Aliot- Mari, e cila gjendet për vizitë në Shtetet e Bashkuara, ka deklaruar se bashkësia ndërkombëtare duhet të veprojë për të çarmatosur Korenë e Veriut. Deklarat e ministres franceze erdhi pas njoftimeve të administratës amerikane se Penjangu po zhvillon armë bërthamore.
Aliot-Mari ka ngritur shqetësimin se Koreja e Veriut mund të përdorë këto armë si shantazh për vendet e tjera ashtu si dhe mund t’ja shesë grupeve terroriste.
Ndërkaq zyrtarë teë lartë amerikanë janë takuar për të diskutuare këtë problem me qeverinë kineze në Pekin.
XS
SM
MD
LG