Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shtetetve të Bashkuara, George Bush ka deklaruar se ai nuk beson që lideri irakian Saddam Hussein do të çarmatoset donjëherë, por tha se synon t,i japë diplomacisë edhe një shansë të fundit.
Bush tha mbrëmë në Shtëpin e Bardhë se Saddam mund të qëndrojë në pushtet nëse u nënshtrohet të gjitha rezolutave relevante të Kombeve të Bashkuara.
Presidenti tha se Iraku mundë të çarmatoset paqësisht nëse bashkësia botërore është unike në vendosmërinë e saj.
Nëse jo, tha Bush, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë vullnetin dhe dëshirën që të çarmatosin Saddamin.
XS
SM
MD
LG