Ndërlidhjet

KOPENHAGË


Autoritetet daneze po shqyrtojnë kërkesën e Rusisë për ekstradimin e Ahmed Zakajev, i dërguari çeçen në Moskë, i cili dyshohet të jetë i përfshirë në krizën e pengjeve.
Zakajev u arrestua dje në Kopenhagë, gjatë punimeve të Kongresit Botëror Çeçen.
Ministrja e Drejtësisë e Danimarkës, Lene Espersen, tha më herët se megjithatë autoritetet daneze do të kërkojnë ‘fakte më të forta dhe më të plota’, para se të vendosin për ekstradimin e Zakajev.
XS
SM
MD
LG