Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Këshilli i Sigurimit filloi konsultimet për projekt rezolutën e reviduar të bashkësponzoruar nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar lidhur me Irakun, që pritet të votohet të premten.
“Është me rëndësi që Këshilli të flasë me një zë dhe shpresoj se gjithkush do të kërkojë koncenzus të gjërë. Do të preferoja të shohë vendim unanim”, tha sekretari i përgjithëshëm i OKB-së, Kofi Annan.
Ambasadori amerikan pranë OKB-së, John Negroponte çfaqi besimin se rezoluta e paraqitur është rruga më e mirë për çarmatimin e Irakut me mjete paqësore.
XS
SM
MD
LG