Ndërlidhjet

BRUKSEL


Shefi i politikës së Jashtëme të Bashkimit Evropian, Javier Solana ka deklaruar në Bruksel se “nuk ndihmon dhe nuk është e përshtatëshme prania e asaj dispozite në preambulë”, duke iu referuar projekt kartës kushtetuese Beograd- Podgoricë që thotë se Kosova është pjesë e Serbisë.
Solana ka thënë se Bashkimi Evropian respekton Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit për Kosovën dhe “asnjë letër tjetër nuk mund të ndryshojë këte realitet”.
XS
SM
MD
LG