Ndërlidhjet

BAGDAT


Parlamenti iraken, me kërkesën e presidentit Sadam Hysein, është mbledhur në një seancë të jashtzakonshme për të diskutuar rezolutën e Këshillit të Sigurimit për carmatimin e Irakut.
Kreu i komisionit parlamentar për marrdhëniet me jashtë, Salim al-Kubaisi, ka kërkuar nga 250 parlamentarët të mos pranojnë rezolutën. Diskutimet do të vazhdojnë dhe gjatë ditës së nesërme.
Iraku ka afat deri të premten të kthejë përgjigjë nëse do pranojë apo jo vullnetin e Këshillit të Sigurimit.
Vendet e Lidhjes arabe kanë kërkuar nga Bagdati të pranojnë rezolutën.
XS
SM
MD
LG