Ndërlidhjet

BETLEHEM


Gjatë inkurzioneve të mbrëmëshme disaorëshe në Bregun Perëndimor trupat izraelite kanë shkatërruar shtëpinë e liderit të Hamasit, Mohammed Abu Huli të akuzuar si nxitës i sulmeve kundër Izraelit dhe kanë arrestuar tre palestinezë të kërkuar për ndërlikime në sulme.
Kryenegociatori palestinez, Seb Erekat deklaroi se “dënon inkurzionin izraelit në Deir al Ballah dhe kampin Deheisheh dhe vrasjen e fëmisë 8 vjeçar Jihad Faqih”.
Ai tha se “fëmija ishte vrarë me gjakftohtësi dhe se për këte mbanë përgjegjës qeverinë Izraelite”.
XS
SM
MD
LG