Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Është bërë e ditur se 87 shtete kanë ratifikuar marrëveshjen për krijimin e gjyqit ndërkombëtar penal. Ky është gjyqi i parë i përhershëm botëror për krime lufte, për gjenocid dhe për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Siç informon agjencia Reuters ky gjyq do të përurohet më 11 Mars të vitit të ardhshëm. Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar krijimin e këtij gjyqi duke thënë se prek në sovranitetin amerikan.
XS
SM
MD
LG