Ndërlidhjet

Rupel dhe Plassnik dënojnë protestat


Ministrat e Jashtëm të Sllovenisë dhe Austrisë, Dimitrij Rupel dhe Ursula Plassnik i kanë dënuar ngjarjet e dhunshme pas protestës së djeshme në Beograd kundër pavarësisë së Kosovës.

"Jam i shokuar me përmasën dhe brutalitetin e ngjarjeve të mbrëmshme në Beograd", tha Rupel.

Shefja e diplomacisë austriake tha se manifestimi i dhunës i ka bërë dëm Serbisë dhe imazhit të saj ndërkombëtar në këto "çaste të rënda dhe kritike".

"E kuptojmë ndjenjën e frustrimit, por dhunën nuk e shohim si përgjigje", tha Plassnik.
XS
SM
MD
LG