Ndërlidhjet

U vranë 40 pelegrinë shiitë


Nga një sulm vetëvrasës me bombë janë vrarë së paku 40 pelegrinë shiitë, që ishin nisur për të marrë pjesë në një manifestim religjioz. Nga ky sulm, që ndodhi 50 kilometra në jug të Bagdadit, u plagosën shumë të tjerë, ndërsa raportohet se në mesin e viktimave kishte gra dhe fëmijë. Dhjetëra mijëra shiiitë janë nisur për në Qerbela për të marrë pjesë në festivalin shiit Arbain.
XS
SM
MD
LG