Ndërlidhjet

Irani i quan të kota rezolutat e KS


Irani ripërsëriti sot se çfarëdo rezolute e re e Këshillit të Sigurimit kundër Teheranit do të ishte e kotë dhe "e jashtëligjshme".

Zëdhënësi i qeverisë Gholam Hossein Elham tha se rishqyrtimi i çështjes së Iranit në Këshillin e Sigurimit do të ishte sikur të "rrihje ajrin".

Të premten, Këshilli i Sigurimit e rrumbullaksoi tekstin e projekt rezolutës për vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Teheranit, për shkak të refuzimit të Iranit që t'i plotësojë kërkesat e Kombeve të Bashkuara për pasurimin e uraniumit.

Votimi në Këshillin e Sigurimit pritet të hënën.
XS
SM
MD
LG