Ndërlidhjet

Ban Ki Moon dënon sulmet në Rripin e Gazës


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon, e ka dënuar Izraelin për përdorimin e "forcës së tepruar" gjatë ofensivës në Rripin e Gazës.

Duke folur në mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit të Sigurimit, Ban Ki Moon gjithashtu u bëri thirrje militantëve të Hamasit t'i ndalin sulmet e raketave në Izrael.

Dje është raportuar se forcat izraelite kanë vrarë rreth 60 njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë, gjatë ofensivës në Rripin e Gazës.

Dy ushtarë izraelitë u raportuan poashtu të vdekur.
XS
SM
MD
LG