Ndërlidhjet

Sot nis gjykimi kundër kroatit Ante Gotovina


Ish gjenerali i ushtrisë kroate, Ante Gotovina, do të paraqitet sot para gjykatës së Hagës nën akuzat për vrasjet dhe keqtrajtimet e serbëve të Kroacisë gjatë vitit 1995. Gotovina dhe dy ish gjeneralë tjerë Ivan Cermak dhe Mladen Markac janë të akuzuar për vrasjen e së paku 150 serbëve dhe dëbimin e mijëra të tjerëve gjatë operacionit "Stuhia". Të tre gjeneralët janë deklaruar të pafajshëm.
XS
SM
MD
LG